Kunskapen om samverkanspunkterna måste bli bättre

December 25th, 2008 | by jens |

Fortsätter i det här inlägget, i stället för i den föregående artikeln. När det är synnerligen intressant.
Även såsom Mark Klamberg mycket riktigt påpekar, att det citerade inte stämmer med de slutliga skrivningarna.
Blir det i praktiken FRA vilket blir den myndighet, som besitter den faktiska kompetensen, för att utföra avskiljningen av aktuella signalbärare (trafikbärare). Vilket kontrollmyndigheten saknar (FUN), även om de besitter den juridiska kompetensen.
Den faktiska system och trafikkontrollen över samverkanspunkterna, faller således på FRA, såsom varandes signalspaningsmyndigheten.

Kontrollmyndigheten, Sid 47, 48, 126:

Enligt förslaget ska kontrollmyndigheten också ansvara för verkställighet av beslut om tillstånd till signalspaning
såvitt avser tillgång till signalbärare.
Verksamheten innebär inte att något beslut ska fattas utan består enbart i att en företrädare för myndigheten
vidtar de praktiska åtgärder som krävs för att signalspaningsmyndigheten ska få tillång till i tillståndet
utpekade signalbärare.
Myndigheten måste ha en beredskap att kunna verkställa tillstånden även på mycket kort varsel,
särskilt när det föreskrivna förfarandet för brådskande fall tillämpas.

De åtgärder som kontrollmyndigheten har att vidta bör dock inte kräva någon omfattande teknisk kompetens;
verkställigheten bör med hjälp av tekniska system kunna genomföras med utgångspunkt från innehållet i domstolens beslut.

Enligt förslaget ska kontrollmyndigheten också ansvara för verkställighet av beslut om tillstånd till signalspaning
såvitt avser tillgång till signalbärare.
Verksamheten innebär inte att något beslut ska fattas utan består enbart i att en företrädare för myndigheten vidtar
de praktiska åtgärder som krävs för att signalspaningsmyndigheten ska få tillång till i tillståndet utpekade signalbärare.
Myndigheten måste ha en beredskap att kunna verkställa tillstånden även på mycket kort varsel,
särskilt när det föreskrivna förfarandet för brådskande fall tillämpas.

Slutsatserna vilka kan dras, är att det inte blir någon skillnad mellan den gamla och den nya lagen.
Den myndighet vilket besitter de faktiska tekniska kunskaperna, över hur samverkanspunkterna är installerade och konfigurerade.
Samt råder över hur sökparametrarna skrivs, och kommer att implementeras.
Är även den myndighet vilket besitter den faktiska kontrollen, över samverkanspunkten och trafiken genom denna.

Vilka skriver om den nya-FRA-lagen:
Scaber Nestor, Mark Klamberg, MinaModerataKarameller,
ProjektPåRiktigt,
Det Progressiva USA, Svensson,
Webhackande.

Bloggar om:

, , , , .

Tags: , , , ,

2 Responses to “Kunskapen om samverkanspunkterna måste bli bättre”

  1. By larserick on Dec 26, 2008

    men glöm inte detta.

    http://lars-ericksblogg.blogspot.com/2008/12/ett-ps-medan-vi-granskar-fra-20.html

  2. By jens on Dec 26, 2008

    Lars-Erick, självklart borde en ny lag, inte vara ett så pass stort problem, som det nu blev.
    Men för Regeringeringen att backa i frågan, skulle vara en ren prestigeförlust. Det skulle sätta fokus på Reinfeldts egenskaper som statsminister, när han gör allt för att hålla sig borta och osynlig från sådana negativa frågeställningar. Varför vet vi ju alla, när det riskerar framgång i riksvalet. Bättre då att prata om städning, eller likartat avkönat objekt.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.