Riksdagsseminariet om Telekompaketet
November 20th, 2008 | by jens |Var på Riksdagsseminareiet om Telekompaketet i onsdags 19/11-08.
Panelen (från vänster), Magnus Öberg (företrädare för skivbolag), Christina Wainikka (jurist, upphovsrätt), Jon Karlung (Bahnhof) Erik Josefsson (v), Mikael von Otter (IT & Telekomföretagen)
Erik Josefsson inledde med en genomgång [PDF] av IPRED 1, IPRED 2 och även ACTA.
Erik tog upp och belyste Åsa Torstenssons uttalande:
“Min inställning är glasklar. Medborgarnas tillgång till Internet är en avgörande välfärdsfråga. I ett samhälle som vårt där alltmer inhämtande av information och kommunikation sker via Internet är det av yttersta vikt att medborgares anslutning till Internet inte kan stängas av på ett rättsosäkert sätt. Detta har regeringen påtalat ibland annat den aktuella lagrådsremissen Civilrättsliga sanktioner på immaterialrättens område som handlar om hur det så kallade civilrättsliga sanktionsdirektivet ska implementeras i svensk rätt. Det finns inte heller några sådana förslag inom ramarna för telekomöversynen”.
“De aktuella föreslagna tilläggen tillför alltså enligt min mening inte något nytt för de svenska konsumenterna. Jag anser därför att de åtgärder som Karl Sigfrid efterfrågar inte behövs. Om det däremot skulle komma förslag som innebär att människor i Sverige på ett rättsosäkert sätt riskerar att förlora sin anslutning till Internet kommer jag att agera kraftfullt mot detta”.
Åsa Torstenson har fel, Telekompaketet innehåller sådana skrivningar. Problematiken är att det innehåller “innehåll”, vilket även Josef påpekar.
Det ska vara upp till ISP:en, till att meddela abbonent om lagligt innehåll. Där exempelvis IFPI och PTS deffinierar, vad som är lagligt innehåll. Samt vad ISP:en, ska skriva in i sitt avtal med abbonent.
Stryks “lagenligt innehåll”, medför det att tillägg 166 och 138, kommer att återinföras.
Mikael von Otter (IT & Telekomföretagen), förespråkade [PDF] både tillägg 166 och 138, när det medför en ballans, mellan abbonent och upphovsrättsinnehavare, företrädda av de penningstarka lobbygrupperna.
Proportionallitetsprincipen är det vilket skall gälla, när det kommer till lagstiftning.
På det sätt som skrivningarna är nu, kommer proportionallitetsprincipen helt klart ur ballans. Hur många vågar och kan stå upp, mot MPAA, RIAA och även IFPI?
Jon Karlung ansåg att Bahnhof som ISP, inte har något intresse till att fungera som en privatpolis, åt diverse särintressen inom upphovsrättsindustrin.
Han påtalade även de synnerligen tveksamma metoder, vilket IFPI har använt för att påvisa brott mot upphovsrätten.
Jon Karlung var även emot datalagringsdirektivet, när det blir en belastning för Bahnhof som ISP, när det inte är deras uppgift, till att föra sådana register över sina abbonenter.
Efter det tog diskussionen om Telekompaketet i princip slut, när Christina Wainikka och Magnus Öberg, enbart talade om upphovsrätt och inte Telekompaketet.
Även om det i sig var intressant, men egentligen inte tillförde något.
Det gick i princip ut på att fildelning av upphovsskyddat material var olagligt, vilket det inte är, när det är beroende på hur upphovsrättslicensen är formulerad.
Magnus Öberg had förvisso den inställningen, att industrin hade misslyckats med sin produktutveckling och att fildelning, var en del av verkligheten. Som om fildelning i sig, skulle vara något olagligt, vilket det på inget sätt är.
Sydsvenskan har en artikel om Cdon:
“Cdon slutar att sälja musik med kopieringsskydd. Från och med idag erbjuder företaget nedladdningsbar musik endast i mp3-formatet. Det betyder att en av Sveriges största butiker för nedladdningsbar musik för närvarande inte har någon musik från jättarna Warner och Universal i sitt digitala utbud”.
Har en stark känsla av att Cdon, komer att markant öka sin försäljning och omsättning, rätt så omgående.
Andra kommentarer:
Karl Sigfrid om Telekompaketet och IPRED.
Scaber Nestor, om Cdon och kopieringsskydd.
Max Andersson appropå att “mailbomba” riksdagsledamöter om IPRED.
Bloggar om:
IPRED, Telekompaketet, ACTA, Privatpolis, IFPI, Fildelning.
Tags: ACTA, Fildelning, IPRED, Telekompaketet








By larserick on Nov 21, 2008
Epidemisk lomhördhet benämner Johan Westerholm på sin blogg det fenomen som drabbat de styrande i detta land.
En god beskrivning.
Men ett tips till tidningarna.
http://lars-ericksblogg.blogspot.com/2008/11/gratis-tips-till-papperstidningsindustr.html
By jens on Nov 21, 2008
Det lär nog inte dröja, innan de har nappat på den idén. Det är “Fint som Fläsk”, gärna retroaktivt då förståss.
By Tindra-Annette Broström on Nov 21, 2008
Jag är Mållös över denna “privatpolislag” som du/ni vet
Har varit offline länge pga sjukdom så kommer att uppdatera mig ytterligare på måndag.
Trevlig helg och kämpa på.
By jens on Nov 21, 2008
Anders Widén har sammanfattat det väl.
Vilket Scaber Nestor har uppmärksammat och publicerar artikeln, i sin helhet.
Funderar på att göra detsamma, när den är av högsta kvalitét.