Kort rapport från FRA demonstrationen
September 17th, 2008 | by jens |Sammanställer lite från gårdagens demonstration, vilken organiserades av Svart Måndag.
Trots det kalla vädret och på en vardag, blev det en tillfredsställande uppslutning. 300 personer protesterade mot förslaget till FRA:s utvidgade möjligheter till övervakning. I ledningen gick Svart Måndag, uppför Hamngatan till Sergelstorg (Stockholm).
Nu blir det svårt för regeringen till att undvika, hela FRA-frågan när den biter sig fast.
Expressen publicerar en artikel, “Silence fiction”. Av Mark Klamberg Doktorand juridik, Stockholms Universitet,
Karl Palmås Civilingenjör och doktor i sociologi, Handelshögskolan vid Göteborgs universitet, Christopher Kullenberg Doktorand vetenskapsteori, Göteborgs universitet.
Den kan även läsas och kommenteras, på Mark Klambergs blogg.
Christopher Kullenberg benämner gårdagens demonstration för; “FRAktivismens stora dag!”
Kan bara instämma i sak, när det nu inte kan lämnas osagt och tystas ned. De sex riksdagsledamöterna,
“Camilla Lindberg, Birgitta Ohlsson, Cecilia Wikström, Solveig Hellquist, Agneta Berliner och Maria Lundqvist-Brömster en gemensam offentlig ståndpunkt samtidigt. Agneta Berliner gjorde det genom en skriftlig hälsning då hon var utomlands. Den var tydlig och klar. Regeringen måste backa, lagen måste rivas upp och en parlamentarisk utredning tillsättas. Många verkar undra om de sex folkpartisterna verkligen menar allvar. Jag menar att det sista tvivlet nu måste vara borta. Har budskapet gått fram eller måste regeringen köras över?”
Får återkomma med mer och ett bildmaterial, när det snart är dags att gå till jobbet.
Men läs Farmorguns rapport
.
Bloggar om:
fredrik reinfeldt. sten tolgfors.
massavlyssning. fra-lagen.
demokrati. mänskliga rättigheter.
Tags: Demokrati, Demonstration, FRA, FRA-lagen








By Fredrik on Sep 17, 2008
“tillfredsställande uppslutning. 300 personer”.
Ett citat från tv-serien “Jävla Kajsa”:
- Ljug gärna för andra men, men ljug inte för dig själv.
By jens on Sep 17, 2008
Med tanke på antalet tunga politiska namn och organisationer vilka var där för att deltaga, var det en mycket lyckad demonstration.
Media har dessutom bevakat demonstrationen, på ett tillfredsställande sätt. Fina och bra skrivna artiklar, i dagens “prasselmedia”.
På det hela taget, så ja det var en godkänd demonstration.
By Tindra-Annette on Sep 17, 2008
Jag tycker svart måndag ska vara stolta över sig själva. Följde er via webben.
Tack för pingback också.
Nu kämpar vi på vi släpper inte det här..
http://blogg.aftonbladet.se/permalink.php?blog=21909&art=952132&no_cache=1
“Under tisdagen läckte ett replikskifte från den moderata riksdagsgruppens möte nyligen ut och återgavs hos en av de största politiska bloggarna, Johan Ingerö. När man läser vad Fredrik Reinfeldt ska ha svarat när en riksdagsledamot frågade om FRA står det klart att statsministern fortfarande tror att FRA-debatten ska dö ut.
“Reinfeldt: Ni har två val med FRA, antingen pratar ni om det och då kommer frågan att leva till 2010, eller så pratar ni inte om det och då är frågan förhoppningsvis borta till 2010.
Riksdagsledamoten: Men det är det enda vi får frågor om, vad ska vi svara?
Reinfeldt: Ignorera frågorna bara, svara ingenting, och om ni verkligen måste svara, så svara något tekniskt ”
Ha en fortsatt fin dag. Vi hörs.
By jens on Sep 17, 2008
Nog skall det fortsättas. Bara kropp och knopp, får vila upp sig ett tag, till ett funktionsduglig tillstånd efter jobbet.
Har redan sett en del bra uppslag, vilka det går att slå ned på. Så gott om material, ser det inte ut att fattas.
By farmorgun on Sep 17, 2008
Bloggsordinen Fredrik biter inte på detta sammansvetsade uppror mot FRA-lagstiftningen.
By jens on Sep 17, 2008
Han var riktigt positiv, i sin postning hos “Tummetotten“.
Vilket i sig, är föga förvånande.